Skolmat, matsedel och anpassad kost

I Sverige serveras mat i skolan. Du betalar inget för skolmaten. Om ditt barn behöver anpassad kost kan du ansöka om det.

Maten som serveras i Enköpings kommunala skolor och förskolor lagas nästan alltid från grunden.

Maten ska vara så god och nyttig som möjligt. Därför gör vi matsedeln så att den ska passa så många som möjligt. På många skolor finns det dessutom matråd så att eleverna själva kan vara med och påverka matsedeln.

Matsedel för Enköpings kommun

Allergier och anpassad kost

Anpassad kost är till för dig eller ditt barn eller ungdom som är allergisk, eller på grund av medicinska skäl inte kan äta den mat som serveras. Du ska lämna ansökan till skolsköterskan eller skolköket.

Du kan ansöka om anpassad kost för barn/ungdom från förskolan upp till och med gymnasiet.

  • Vegetarisk mat som innehåller mjölk och ägg serveras varje dag på skolorna.
  • Varje dag erbjuds mat fri från fläskkött. Det brukar vara menyns första alternativ som tillagas utan fläsk.
  • För dig som önskar halal hänvisar vi till den vanliga menyn med fisk och vegetariska maträtter.

Så bestäms matsedeln

Varje termin träffas alla skolkök och gör en basmatsedel. Den ska utgå från Livsmedelsverkets rekommendationer om vad som är bra mat i förskolan och skolan. Varje kök kan sedan bestämma vilken maträtt som ska serveras. Då kan eleverna i de olika skolornas matråd vara med och påverka.

Så hanterar och lagar vi skolmaten

På 12 av de 13 kommunala skolorna lagas maten i det egna köket. Några av skolorna får sin mat från Korsängsskolans skolkök. Varje dag serverar vi minst två varmrätter. En av dem är alltid vegetarisk.

All mat lagas så långt det är möjligt från grunden. Det gäller till exempel lasagne, grytor, soppor, såser, gratänger och potatismos. Till varmrätten serveras en stor salladsbuffé, knäckebröd, smörgåsmargarin och mjölk. Vissa skolor bakar också sitt eget bröd.

Många för­skolor lagar egen mat

På de förskolor som lagar egen mat finns en kock som ansvarar för att barnen får goda och näringsriktiga måltider. De övriga förskolorna får lunch transporterad från en skola eller ett äldreboende i närheten.

De förskolor som lagar maten själv är:

  • Bolmörten
  • Enögla
  • Fannalund
  • Fjärdhundra
  • Gröngarn
  • Gånsta
  • Hummelsta
  • Lärlingen
  • Sagogränd
  • Salnecke
  • Storskogen
  • Åkersberg
  • Örsundsbro

Inköp av råvaror till skolmaten

Alla inköp som vi gör för att laga skolmaten är styrd av upphandlingar. Då kan vi ställa krav på matens kvalitet och varifrån den kommer. Kraven i upphandlingen styrs av politiska beslut.

Vi köper kött och chark, fisk, grönsaker, skafferiprodukter och mejeriprodukter från olika företag. Några av de politiska målen handlar om att vi ska ha 25 procent ekologiskt och 75 procent från hållbart fiske. Vi har också krav på ansvarsfull produktion av vissa utvalda produkter, tex palmolja. Ägg ska komma från frigående höns.· Andelen vegetabilier ska öka, till exempel grönsaker, bönor och linser. Våra inköp ska också göras efter säsong för att minska klimatpåverkan.

Vi tar emot skolmjölksstöd. Mjölken är delvis finaniserad av Europeiska garantifonden för jordbruk.

Logotyp: Europeiska garantifonden för jordbruket.

Skollunch för pensionärer

Från och med den 11 april 2023 erbjuds pensionärer äta skollunch i vissa skolmatsalar runt om i Enköping.

Bakgrunden till initiativet är att bidra till nya möten mellan generationer. Ett annat mål är att minska ensamheten bland våra äldre.

De skolmatsalar som kommer att öppna sina dörrar för pensionärer är Westerlundska gymnasiet, S:t Ilianskolan och Fjärdhundraskolan. Vilka dagar och tider som gäller kan du se längre nedan.

Pris och betalning

Priset för en skollunch är 60 kronor och betalas genom betalsättet Swish. 

Du kan även kontakta din bank för att få hjälp med att komma igång med Swish.

Här kan du som pensionär äta skollunch

Observera att tiderna gäller från och med 11 april 2023.

Westerlundska gymnasiet

  • Tid: Onsdagar klockan 11
  • Hur: Inskrivning görs i receptionen innan du går till skolmatsalen. 

S:t Ilianskolan

  • Tid: Måndagar och tisdagar klockan 11
  • Hur: Inskrivning görs i receptionen innan du går till skolmatsalen.

Fjärdhundraskolan

  • Tid: Måndag till fredag klockan 12
  • Hur: Inskrivning sker i skolmatsalen samtidigt som betalning visas upp.